Klimatizácie sú všeliekom na prežitie vo  veľkých horúčavách. Dnešné klimatické výkyvy počasia sú obrovské, veľmi zaťažia ľudský organizmus, preto či chceme alebo nie  musíme sa nejakým spôsobom proti tomu brániť.  Z hľadiska teploty najhoršie obdobie je leto, kedy teplota vzduchu často vyšplhá aj nad 40 stupňov. Predstavme si, že bývame v paneláku alebo dokonca cestujeme autom v neodkladnej záležitosti. Prežiť v pohode také horúčavy nie je jednoduché a preto sa hľadajú spôsoby ako prekonať tieto vysoké teploty bez ujmy na zdraví.

Mať klimatizáciu v aute dnes je samozrejmosťou. Výrobcovia aut dnes montujú klímu asi do všetkých aut a ich prevádzka je veľmi jednoduchá. Kapacita chladenia odpovedá veľkosti priestoru a to zabezpečuje výrobca auta. Vodič nemusí mať stiahnuté okná, nebude mať problémy s prievanom a v príjemnom chladnejšom prostredí môže riadiť auto.

Vybrať si klimatizáciu do bytu už vyžaduje iné znalosti problematiky o ktorej sme už písali v inom článku.  Klimatizáciu si vyberajme pomocou autorizovaného predajcu, ktorý klímy aj montuje.  Podrobnejšie  o tom si môžete prečítať na stránke http://www.e-qube.eu/ .

Ako neprechladnúť pri zapnutej klimatizácií?

–          Rozdiel medzi vonkajšou vnútornou teplotou nemá byť viac ako 5 – 7 stupňov. Ideálne je keď rozdiel neprekročí 5 stupňov. Urobme to tak vždy i napriek tomu, že nás bude lákať chladnejšie prostredie.

–          Dbajme na to, aby sme na klimatizácii mali nastavené nízke otáčky a tak sa vyvarovali veľkému prúdeniu vzduchu t.j. prievanu. Ešte lepším riešením bude ak si kúpime klimatizáciu s vyšším výkonom a tak nemusíme prevádzkovať na vyšších otáčkach.

–          Je veľmi dôležité si vybrať také miesto na uloženie klimatizácie odkiaľ nebude priamo fúkať na ľudí, ktorí sa nachádzajú v okolí. Túto otázku nepodceňujme a prekonzultujme s odborníkmi.

–          V prípade, keď chceme opustiť chladený priestor 20 minút pred odchodom vypnime klimatizáciu, aby sme sa prispôsobili vonkajšej teplote .

Uvedené rady sú čerpané z praxe, z každodenného života a v prípade, keď nedodržíme tieto skúsenosti tak ľahko sa  môže stať, že prechladnete. Klimatizáciu nikdy nenastavte na menej ako 23 stupňov.